Sprawdź co zrobić, aby wyjść z długów i pożegnać wszystkie problemy finansowe

Zadłużenia są z pewnością dla wielu osób niezwykle problematyczną sytuacją. Osoby te często nie mają pomysłu na wyjście z niej lub nie wiedzą jakie rozwiązania wybrać. W tym krótkim poradniku przedstawiamy najciekawsze sposoby w jakie możemy wychodzić z zadłużenia oraz podpowiadamy w jakiej sytuacji warto stawiać na konkretne rozwiązanie.

Sprzedaj majątek i obniż poziom życia

Pierwszym sposobem, w jaki możemy wychodzić z trudnych sytuacji finansowych, jest sprzedaż majątku oraz obniżenie poziomu życia. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie w początkowej fazie kłopotów z pieniędzmi, aby nie pogłębiać negatywnej sytuacji lub nawet móc z niej wyjść w krótkim czasie. Przede wszystkim dobrym pomysłem jest obniżenie poziomu życia. Bardzo często zakupy tańszych i mniej prestiżowych produktów czy rezygnacja z kieszonkowego i hobby obniży nasze miesięczne wydatki nawet więcej niż o połowę. Jeśli długi nie są wysokie lub skomplikowane może to wystarczyć do wyjścia z problematycznej sytuacji.

Drugim nieco bardziej drastycznym, ale co najważniejsze skutecznym sposobem wychodzenia zadłużenia jest sprzedaż własnego majątku. Jest to często ostateczność, ale warto z niej skorzystać gdy nasze zadłużenie nie trafiło jeszcze do sądu w formie pozwu i nie zajmuje się nim jeszcze komornik. W takiej sytuacji przeważnie stracimy nasz majątek, ale zostanie on spieniężony po dużo niższej cenie, a doliczając odsetki i koszty sądowe, często nie wystarczy go na pokrycie wszystkich długów. Jeśli nasz majątek spieniężymy samodzielnie po cenie rynkowej, a do spłaty będziemy mieli samo zadłużenie, jego spłacenie będzie dużo bardziej realne.

Jeśli posiadasz zdolność kredytową zdecyduj się na konsolidacje zobowiązań

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać i który może być alternatywą dla sprzedaży własnego majątku, jest kredyt konsolidacyjny. Rozwiązanie to jest polecane i w zasadzie możliwe jedynie gdy długi nie są większe niż dwie niezapłacone raty i nie zostaliśmy jeszcze wpisani do baz danych dłużników takich jak np. BIK. Aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, musimy również posiadać zdolność kredytową co też jest dosyć trudne. Do plusów konsolidacji z kolei można zaliczyć możliwość kompleksowego poradzenia sobie z wszystkimi problemami finansowymi od ręki w komfortowy sposób, co dla wielu osób będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Konsolidacja polega na połączeniu wszystkich zobowiązań, które posiadamy w jeden nowy kredyt lub pożyczkę w firmie pozabankowej, którą będziemy spłacali w formie jednej niższej raty przez dłuższy czas. Skonsolidować możemy wiele różnych zobowiązań takich jak kredyty gotówkowe, pożyczki pozabankowe, karty kredytowe, kredyty ratalne np. na sprzęt agd/rtv, kredyty samochodowe czy nawet hipoteczne. Minusem kredytu konsolidacyjnego będzie konieczność zapłacenia podwójnego oprocentowania za pierwotne zobowiązania, które już raz były oprocentowane. Konsolidacja może jednak uratować nas przed popadnięciem w długi i dalszym pogłębianiem się trudnej sytuacji, a także pozwolić nam żyć komfortowo na odpowiednim poziomie nie martwiąc się o nasze finanse.

Kontakt z ekspertem kredytowym

Podpisz ugody z wierzycielami

Długi są bardzo skomplikowanym zagadnieniem i posiadają wiele etapów. Gdy przestaliśmy spłacenia zobowiązań, bardzo często jako dłużnicy jesteśmy poddawani działaniom windykacyjnym z ramienia danego banku czy firmy finansowej. W takim momencie przeważnie możemy negocjować z wierzycielami rozłożenie zadłużenia na raty lub inną formę spłaty należności. Wierzyciele mogą zaproponować nam podpisanie ugody lub my samodzielnie możemy wyjść z taką propozycją. Na jej mocy stworzymy nowy harmonogram spłaty, a także będziemy mogli regulować należności w dogodny dla nas w sposób. Jest to ciekawe rozwiązanie, z którego warto skorzystać jeśli możemy na nowo ułożyć spłatę naszych zobowiązań. Na ugodę z wierzycielami należy przystać jedynie jeśli ma to sens i jeśli uda nam się ustabilizować wszystkie zobowiązania. Jeśli z jakichś przyczyn posiadamy wiele zadłużeń, a część z nich nie zostanie dostosowana do nowego trybu płacenia, w dalszym ciągu nie wybrniemy z trudnej sytuacji finansowej.

Skorzystaj z pomocy firm antywindykacyjnych i doradcy finansowego

Długi są niezwykle trudną sytuacją dla wielu osób, szczególnie z powodu braku wiedzy. Świat finansów bardzo często jest niezrozumiały oraz powoduje wiele wątpliwości. Walka z zadłużeniami w takiej sytuacji przeważnie jest nieskuteczna i nieefektywna. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zatem zgłoszenie się o pomoc do firmy antywindykacyjnej. Są to firmy, których zadaniem jest bronienie dłużnika przed działaniami windykacyjnymi, a także pomoc w wyjściu z zadłużenia. W firmach antywindykacyjnych zatrudnieni są profesjonaliści, którzy doskonale znają zagadnienie długów. Firmy antywindykacyjne świadczą usługi doradcze, a także wykonują konkretne czynności takie jak obsługa korespondencji, negocjowanie z wierzycielami czy zarządzanie spłatą zadłużenia. W takiej sytuacji mamy zdecydowanie większe szanse na wyjście z naszych długów i poradzenie sobie z trudną sytuacją finansową, aniżeli samodzielnie. Firmy antywindykacyjne rozumiejąc trudną sytuację finansową swoich klientów, oferują najczęściej bardzo szeroki wachlarz form płatności. Może być to płatność ryczałtowa za wykonywanie konkretnych czynności miesięcznie lub opłata za konkretne działania. W niektórych sytuacjach firmy antywindykacyjne mogą pobierać również opłatę jedynie wtedy jeśli uda im się wynegocjować umorzenie umówionej części zadłużenia z klientem.

Ogłoś upadłość konsumencką

Najbardziej drastycznym ale i dającym możliwość całkowitego uporania się z zadłużeniem rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Każda osoba prywatna może od pewnego czasu ogłaszać taką upadłość w sądzie. Oznacza to przypadek całego majątku – zarówno tego który posiadamy, ale też i długów. Sąd może orzec zarówno bezwarunkową i całkowitą upadłość natychmiastową jak i wyznaczyć plan spłaty wierzycieli, który będzie bardziej symboliczny i dostosowany do aktualnych możliwości ogłaszającego upadłość. Możemy ogłosić ją zarówno samodzielnie jak i zlecając to zadanie firmie antywindykacyjnej czy kancelarii prawnej.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz