Kredyt refinansowy – co to za rodzaj kredytu oraz kiedy najlepiej po niego sięgnąć?

Kredyt to zobowiązanie finansowe na długie lata. W międzyczasie rynek finansowy może ulec nieproporcjonalnym zmianom. Dopiero w takich sytuacjach, przy obecnych realiach rynkowych może okazać się, że powzięty przez nas jakiś czas temu kredyt jest za drogi, inaczej nieopłacalny. Spokojnie wówczas i bez obaw, gdyż nie jesteśmy na straconej pozycji. Ponieważ możemy spróbować skorzystać z opcji podpisania umowy na produkt finansowy o nazwie kredyt refinansowy.

Kredyt refinansowy, z czym to się wiąże oraz czy warto?

Kredyt refinansowy możemy spróbować przyrównać do zmiany operatora energii elektrycznej w dla domu.

Z punktu widzenia rynku oraz ekonomii, jest to niecodzienna sytuacja, w której przenosimy nasz kredyt z jednego banku do drugiego banku. Natomiast nasz nowy bank jako kredytodawca, spłaca ciążący na nas dług u poprzedniego pożyczkodawcy. Dzięki temu nowa umowa uwalnia nas od bieżącego zobowiązania finansowego u pierwotnego kredytodawcy. Przy pomocy tego mechanizmu przetransferowania użyczonego kapitału, jakim jest refinansowanie zadłużenia, możemy pozbyć się starego i zbyt obciążającego nasz domowy budżet finansowania, którego terminowe regulowanie sprawiało nam wiele zachodu (problemów).

Korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia refinansowania bieżącego zadłużenia bankowego

Po pierwsze: Uzyskany przez nas kredyt refinansowy może posiadać wydłużony okres spłaty (w 90 proc. podpisywanych umów kredytowych ma to miejsce) względem początkowego — przeszłego zaciągniętego kredytu. Przeprowadzona czynność, jaką bywa zmiana banku, pozwala nam znacząco zmniejszyć wysokość comiesięcznych kredytowych.

Na ratunek tonącym w morzu rat kredytowych

Po drugie: kredyt refinansowy jest dobrą alternatywną deską ratunkową dla osób, których domowych portfel niedomaga z powodu zbytniego obciążenia wpłacanymi ratami.

Potencjalnie taki rodzaj kredytu może pomóc spłacić dotychczasowego bankowego zobowiązania. To właśnie w łamach odświeżonych kart warunków klauzul umownych możliwe jest wynegocjowanie, np. dłuższego terminu spłaty rat kredytowych oraz lepszych warunków spłaty rat bankowych, czy choćby zmiany na korzystniejsze oprocentowanie. Finalnie dzięki temu każda pojedyncza rata będzie niższa. Przy czym rzeczywisty koszt kredytowania będzie jednak wyższy ze względu na marże nałożoną przez nowy bank — po dokonaniu zmiany kredytodawcy.

Czy refinansowanie kredytu, czyli renegocjowanie warunków jego spłaty rzeczywiście się opłaca?

W większości przypadków negocjacji proponowane rozwiązanie problemu finansowania opłaca się jedynie tylko osobom, którym dotychczasowy kredytodawca nie wyraził zgody na rozłożenie spłaty długu na dłuższy termin.

UWAGA!: W tracie wzięcia udziału w procesie przeniesieniu zobowiązania do innej placówki bankowej, jakim określa się terminem „refinansowanie zadłużenia” — zawsze na jego początku pamiętajmy, aby rozpocząć od negocjacji z bankiem, który wcześniej udzielił nam zobowiązania. Wtenczas unikniemy kosztów operacyjnych takich jak: ponowna wycena nieruchomości, prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania kredytowego, czy pobrana prowizja za udzielenie wsparcia finansowego.

Po trzecie: kredyt refinansowy możemy wziąć i przeznaczyć go na uregulowanie dwóch zobowiązań. Na przykład dla kredytu hipotecznego i konsolidacyjnego albo zobowiązaniach hipotecznego + konsumenckiego. Jest on nieco podobny do kredytu konsolidacyjnego. Jednak w rzeczywistości finansowo-bankowej nie jest to już, to samo. Różnice występują, chociażby w zapisach umownych i celu, w jakim planujemy zaciągnąć na siebie kredyt. Co istotne, konsolidacja aktualnego zadłużenie ma za zadanie spłaty istniejących już zadłużeń gotówkowych. Notabene refinansowanie zadłużenia ma umożliwić uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty pożyczonego kapitału przez kredytobiorcę.

Kontakt z ekspertem kredytowym

Rodzaje kredytów refinansowych, jakie aktualnie są dostępne na rynku bankowym w Polsce?

Na rodzimym rynku finansowym oferowane są co najmniej 3 typy produktów bankowych w refinansowaniu zadłużenia, są nimi:

1. Kredyt refinansowy hipoteczny: Taki rodzaj produktu finansowego jest adresowany dla osób, które w przeszłości uzyskały kredyt hipoteczny na niekorzystnych warunkach np. z racji niskiej zdolności kredytowej. Z drugiej jednak strony jest to również dobra propozycja dla osób, których zdolność kredytowa znacznie poprawiła się od czasu zaciągnięcia na siebie zobowiązania pieniężnego u poprzedniego kredytodawcy, również i takie osoby mogą rozważyć taką opcję. Potencjalna oszczędność na etapie refinansowania jest przewidywana w granicach kwot od 7 000 – 25 000 zł po odliczeniu, czyli odjęciu wszystkich kosztów.

2. Kredyt refinansowy inwestycyjny: Oprocentowanie roczne dla rat kredytów inwestycyjnych bardzo różni się między sobą w poszczególnych rozwiązaniach finansowania. Wszystko ze względu na branżę oraz obecność ryzyka powodzenia całego przedsięwzięcia. Przykładowo prowadzona przez nas firma może zostać zmuszona do wzięcia kredytu na niekorzystnych warunkach. Ponieważ jej kapitał zakładowy jest niski albo potrzebuje on środków na innowacyjne rozwiązania, które bank traktuje jako niepewne źródło dochody u osoby wnioskującej. Dobitnie świadczy o tym przykład wielu firm tzw. „startupów technologicznych”. Są to pomioty funkcjonujące w branży IT bądź spółki, które przechodzą głęboką restrukturyzację (wewnętrzną reorganizację). Jeżeli od momentu uzyskania dofinansowania sytuacja firmy poprawiła się, możliwe wtedy jest zaoszczędzenie przez jej właściciel (lub grupa właścicieli) sporej ilości pieniędzy. Dlatego tego typu firmy mogą poczynić starania i złożyć wniosek o refinansowanie zadłużenia.

3. Gotówkowy kredyt refinansowy: Kredyty gotówkowe jest to dość obszerna kategoria sprzedawanych kredytów przez banki. Nie są to produkty bankowe objęte zabezpieczone zastawioną hipoteką. Z tego powodu są one bardzo mocno zróżnicowane.

Kiedy warto starać się o taki rodzaj zobowiązania finansowego?

W sytuacji, gdy macierzysty kredyt został zaciągnięty na bardzo niekorzystnych preferencyjnych warunkach finansowych oraz kiedy nasza zdolność kredytowa ulega wyraźnej poprawie. Z takiej oferty kredytu możemy także skorzystać w trakcie obowiązywania udzielonego wsparcia od banku, które zostało obłożone zbyt drogimi umowami wiązanymi dot. samego pożyczonego kapitału pieniężnego, jak i też spełnienia wymaganych zabezpieczeń, w celu otrzymania dotacji ze strony placówki bankowej.

Tradycyjnie na samym końcu przypominamy o zachowaniu rozwagi w czasie podpisywania kolejnej umowy kredytowej, również na kredyt dot. refinansowania obecnego zadłużenia. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia, co gorsze, zaciśnięcia sobie niechcący bankowej pętli na szyję. Dlatego tego typu szczególna decyzja powinna być podejmowana w przemyślany sposób i przedyskutowana z naszymi najbliższymi.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz