Jak zwiększyć swoją wiedzę o finansach, jeśli nie wiemy o nich zbyt wiele?

Wiedza o finansach Polaków stoi przeważnie na niskim poziomie a wiele osób nie posiada przynajmniej średniej wiedzy o finansach, bankowości czy produktach finansowych. W obecnych czasach prowadzenie finansów osobistych bez takiej wiedzy może być nieefektywne czy nawet niebezpieczne. Wiedzę finansową możemy nabywać samodzielnie i samemu poznawać podstawowe informacje o bankach czy finansach. W tym tekście podpowiadamy, dlaczego warto się znać na nich oraz w jaki sposób jako osoba nieznająca się na tej tematyce zwiększać swoją wiedzę prosto, przystępnie i w dostosowany do nas sposób.

Dlaczego warto znać się na finansach?

Pierwszym powodem, dla którego warto zwiększać swoją wiedzę o finansach, jest ważność tego elementu w naszym życiu. To właśnie nasze życie w dużej mierze zależy od finansów oraz tego ile posiadamy pieniędzy, jak nimi zarządzamy oraz jaką wiedzę posiadamy na ten temat. Znając się na finansach, będziemy mogli lepiej nimi zarządzać, spełniać więcej marzeń oraz realizować wiele celów, jakie sobie założyliśmy. Oprócz łatwiejszego dochodzenia do spełniania naszych marzeń wiedza o finansach zapobiega wpadaniu w problemy finansowe, długi i inne niebezpieczne sytuacje. Poprzez nie możemy często bardzo ograniczyć swoje życie i znacząco obniżyć jego komfort. Znając się na pieniądzach i sprawach finansowych, nie będziemy również oszukiwani, a decyzje będziemy mogli podejmować świadomie.

Większa niż przeciętna wiedza o finansach zapewnia także komfort psychiczny. Wiedząc, iż znamy się na tym elemencie życia, będziemy dużo spokojniejsi o naszą przyszłość czy nieprzewidziane sytuacje życiowe. Jest to bardzo ważny aspekt, który również wpływa na poziom naszego życia. Na finansach warto znać się również z prozaicznego powodu — łatwości nabywania wiedzy. Obecnie nie jest żadnym problemem uczyć się i dokształcać w tym kierunku. Istnieje wiele metod zwiększania wiedzy, które przedstawiamy poniżej i są one dostosowane zarówno dla osób nieznających się na finansach, jak i tych, które chcą wejść na zaawansowany poziom.

Książki i e-booki

Sposobem, od jakiego warto zacząć zwiększanie wiedzy finansowej, jest zakup książek oraz e-booków. W księgarni lub w wirtualnych wydaniach znajdziemy wiele ciekawych pozycji. Są one pisane i wydawane przez profesjonalistów oraz zawierają usystematyzowaną wiedzę. Szczególnie książki papierowe muszą przejść spory i wymagający proces, który polega również na sprawdzeniu merytoryki czy przystępności informacji. Książka taka może być dobrym prezentem dla nas samych na urodziny czy święta. Znajdziemy tam różne zagadnienia, czy grupy informacji zarówno te podstawowe, jak i zaawansowane. Do książki możemy wracać lub przekazać ją dalej, gdy pozyskamy z niej odpowiednią wiedzę. Nieco bardziej przystępnym sposobem jest czytanie e-booków. Są one dostępne w wygodnej wersji, a część z nich możemy czytać za darmo. Są one tworzone np. przez blogerów z dziedziny finansowej czy banki i instytucje finansowe. W ten sposób dowiemy się wszystkich informacji od poprawnego zarządzania domowym budżetem po zaawansowane plany inwestycyjne.

Kontakt z ekspertem kredytowym

Blogi i strony finansowe

Drugim sposobem na zwiększenie naszej wiedzy finansowej jest czytanie blogów finansowych czy odwiedzanie stron o takiej tematyce. Często znajdują się tam bardzo ciekawe i przydatne informacje. Same strony są darmowe w korzystaniu, a na serwisach tego typu oprócz najpopularniejszej wiedzy teoretycznej możemy znaleźć też inne bardziej szczegółowe — ale niekoniecznie zaawansowane artykuły. W sieci istnieje wiele stron tego typu. Wystarczy znaleźć kilka, które posiadają interesującą dla nas tematykę i rozpocząć ich regularne czytanie. Nawet sprawdzenie informacji na nich zawartych raz w tygodniu będzie bardzo korzystne dla naszego życia.

Podpowiedź: Rozpoczynając szukanie informacji o finansach, warto kierować się pewną zasadą. Powinniśmy rozpocząć zwiększanie wiedzy od tej tematyki, która nas najbardziej interesuje i jest dla nas najłatwiejsza np. domowego budżetu czy bezpiecznych sposobów pomnażania pieniędzy. Dzięki takiemu podejściu nie zniechęcamy się i szybko wejdziemy w świat finansów, poznając kolejne zagadnienia.

Kanały na YouTube

Jednym z najlepszych miejsc, gdzie możemy pozyskiwać wiedzę o finansach, są kanały na YouTube. Serwis ten oferuje wiele kanałów tematycznych prowadzonych zarówno przez ekspertów, jak i osoby prywatne interesują się finansami. Na YT znajdziemy różne kanały w różnej formule. Dzięki temu będziemy mogli też w dużo prostszy i przystępny sposób pozyskiwać wiedzę. Oglądanie nagrania czy uczestniczenie w webinariach tematycznych sprawia że zagadnienia, będziemy poznawać dużo łatwiej i precyzyjniej. Sama forma nagrania jest też dużo bardziej interesująca — zwłaszcza jeśli o finansach opowiada osoba z zamiłowaniem do nich. Oglądanie nagrań pozwala też wywnioskować wiele rzeczy, do których samodzielnie nie doszlibyśmy po przeczytaniu e-booka czy artykułu. W miejscu takim jak YouTube możemy rozmawiać z innymi osobami w komentarzach oraz wymieniać swoje poglądy czy opinie. Jest to zatem bardzo dobre miejsce do interakcji z innymi osobami i pozyskiwania wiedzy w przystępny sposób.

Rozmowa w banku i materiały promocyjne

Ciekawym sposobem zwiększenia naszej wiedzy finansowej jest udanie się do banku oraz porozmawianie z doradcą. O ile nie jest to najbardziej komfortowy sposób z uwagi np. na kolejki czy konieczność udania się do placówki osobiście, w ten sposób możemy uzyskać najświeższe i najbardziej trafne informacje. Warto umówić się z danym doradcą na konkretną godzinę w konkretnej sprawie. Dzięki temu będziemy mieli zarezerwowany dla siebie czas. W trakcie takiej rozmowy możemy poprosić o zaprezentowanie konkretnych rozwiązań np. kont bankowych czy kredytów. Nie musimy też zgadzać się na skorzystanie z nich. Rozmawiając z doradcą bankowym, będziemy mogli poznać wszystkie szczegóły, praktyczne działanie czy wiele innych informacji. Porównując kilka banków i odbywając kilka rozmów, będziemy znali aktualną sytuację na rynku i wiele teoretycznych informacji. Możemy też poprosić o różne materiały papierowe i przeanalizować je w domu.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz