Planujesz kupić auto poleasingowe? Sprawdź formalności przed i po zakupie

Zakup auta zawsze wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Jakie dokumenty należy przygotować, o czym trzeba pamiętać i co jest niezbędne? Przeczytaj nasz poradnik.

Niezbędne formalności

Kupujący auta poleasingowe muszą zadbać o pewne niezbędne wymogi formalne, aby móc auto zarejestrować i cieszyć się z ich użytkowania. Lepiej się do tego dokładnie przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i stania w kolejkach.

Obowiązki leasingobiorcy

Pamiętajmy, że to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek zarejestrowania samochodu. Po tym, jak zostanie sfinalizowany wykup auta poleasingowego, czyli przeniesiona zostanie własność, leasingobiorca otrzyma fakturę, kartę pojazdu i wszelkie niezbędne dokumenty, jakie trzeba mieć przy przerejestrowaniu auta. Żeby pojazd przerejestrować, trzeba mieć:

• fakturę VAT wykupową
• kartę pojazdu
• aktualny KRS leasingodawcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji, szczególnie w przypadku różnic między danymi na fakturze a danymi w dowodzie rejestracyjnym, np.: jeśli nastąpiła zmiana siedziby firmy leasingowej).

Mając powyższe dokumenty, wystarczy dołączyć dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, a następnie wypełnić odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji, który zamyka proces rejestracji. Niezbędne jest, aby auto posiadało aktualne badania techniczne.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Auta poleasingowe kupione od firmy, która wykupiła je z leasingu

Dość często zdarzają się takie sytuacje, że firma (leasingobiorca), wykupiwszy auto poleasingowe, nie zamierza z niego korzystać, lecz od razu wystawia na sprzedaż. Nie rejestrując pojazdu na siebie. W tej sytuacji kupujący auto, oprócz standardowych dokumentów, jakie wymagane są podczas procesu rejestracji – faktury (albo umowy kupno-sprzedaż) wystawionej przez firmę, która wykupiła auto z leasingu – musi też przedłożyć tak zwaną fakturę pośrednią w oryginale. To faktura wykupowa od leasingodawcy, przenosząca własność na leasingobiorcę, sprzedającego pojazd. Wydział komunikacji musi wiedzieć, jak wyglądała droga zakupowa auta od ostatniego właściciela, do tego, który chce je zarejestrować.

Jeżeli takich kroków będzie po drodze więcej, bo auto zmieni właściciela więcej niż raz, nabywca będzie musiał przedłożyć w wydziale komunikacji oprócz faktury od ostatniego nabywcy również oryginały faktur, potwierdzających każdorazową transakcję sprzedaży auta. Mając wniosek, niezbędne faktury, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu oraz aktualny KRS zbywającego auto (choć nie każdy WK tego wymaga), przez proces rejestracji auta przejdziemy szybko i sprawnie.

Agnieszka Morawiec
Investto.pl