Finanse osobiste i ich prowadzenie czyli ogarnij swoje finanse w 5 minut!

Finanse osobiste to zmora wielu osób, które nie znają się na bankowości czy rachunkach. W rzeczywistości uporządkowanie i prowadzenie własnych finansów osobistych nie jest takie trudne, a wystarczy do tego stosowanie kilku zasad. Prowadzenie swoich finansów osobistych w uporządkowany sposób jest również bardzo efektywne i pomaga nam w życiu codziennym, a także wpływa na wiele ważnych decyzji. W dalszej części tekstu prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o finansach osobistych i podpowiadamy jak o nie zadbać i jak je prowadzić.

Na początku uporządkuj swoje finanse osobiste

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać, chcąc zadbać o nasze finanse osobiste, jest uporządkowanie wszystkich kwestii związanych z pieniędzmi. Przede wszystkim powinniśmy zgromadzić całą dokumentację finansową oraz dowiedzieć się jakie regularnie wydatki ponosimy, jakie zobowiązania mamy oraz jakiej są długości. Następnie należy spłacić wszystkie posiadane zadłużenia, a także napisać w notatniku kolejne daty płatności, aby nie być dłużnym żadnej instytucji. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy również spłacić końcówki rat czy innych zobowiązań, aby do zarządzania mieć mniejszą ilość produktów finansowych.

Rachunki bankowe i produkty finansowe

Gdy posiadamy już uporządkowaną wiedzę na temat naszych finansów, kolejnym krokiem jest sprawdzenie produktów finansowych, jakie posiadamy. Powinniśmy rozpocząć ten proces od weryfikacji naszego konta bankowego. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z darmowych rachunków bankowych jeśli nie potrzebujemy zaawansowanej funkcjonalności i zmienienie banku jeśli miesięcznie płacimy jakiekolwiek opłaty za prowadzenie konta. Warto również zastanowić się, czy potrzebujemy otwartych debetów i karty kredytowej jeśli z nich nie korzystamy, gdyż obniżają naszą zdolność kredytową i wprowadzają dodatkowy zamęt u osób, które nie znają się na finansach. Jeśli posiadamy dużą ilość różnorodnych rat, które spłacamy, warto zastanowić się nad skonsolidowaniem wszystkich zobowiązań w jedną niższą ratę miesięczną, którą będziemy spłacali po prostu dłużej. To może podnieść nasz komfort życia, a także uprościć zarządzanie naszymi finansami.

Prowadź budżet domowy

Bardzo ważnym elementem finansów osobistych niezależnie od tego czy żyjemy samodzielnie jako single czy mamy rodzinę jest prowadzenie budżetu domowego. Jest to budżet danego gospodarstwa domowego prowadzony w miesięcznym okresie. Zakłada on świadome planowanie wszystkich przychodów i wydatków oraz robienie to w taki sposób, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie wydatki aby na nic nie brakowało nam pieniędzy. Celem prowadzenia budżetu domowego jest też skuteczne zarządzanie naszymi środkami finansowymi, aby uzyskiwać z nich jak największe korzyści. Budżet domowy możemy prowadzić zarówno elektronicznie jak i na kartce papierowej. Należy go wykonać na początku każdego miesiąca i określić w nim wszystkie środki, jakie posiadamy oraz wszystkie wydatki, z jakimi musimy się zmierzyć. Będą należały do nich np. suma na życie, opłaty, wydatki na lekarstwa, opłaty za abonament, czy wszystkie inne wydatki, z jakimi musimy się liczyć w danym miesiącu. Gdy stworzymy dwie tabele i będziemy dokładnie wiedzieli, jakie środki posiadamy oraz jakie wydatki musimy opłacić, następnie należy uszeregować wydatki od najważniejszego do najmniej istotnych takie jak kieszonkowe czy hobby. W ten sposób będziemy mogli świadomie zabezpieczyć pieniądze na wszystkie wydatki i będziemy wiedzieli jaka suma pozostanie wolna w naszym budżecie.

Poduszka finansowa

W naszym budżecie domowym warto określić również odkładanie pieniędzy na poduszkę finansową, czyli popularną sumę na czarną godzinę. Regularne budowanie takiej poduszki finansowej jest bardzo ważne, gdyż w razie nieprzewidzianych wydatków pomoże nam szybko uporać się z problemami. Przyjmuje się, że poduszka finansowa powinna docelowo wynosić taką sumę, jaka umożliwi nam przeżycie sześciu miesięcy bez uzyskiwania dochodu. Posiadanie poduszki finansowej daje nam dodatkowy komfort psychiczny oraz pozwala szybko reagować na negatywne wydarzenia, które często bez takiej reakcji pozostawiają wiele negatywnych skutków, z którymi musimy borykać się przez następne lata. Suma poduszki finansowej może być zarówno niższa jak i wyższa w zależności od naszej indywidualnej sytuacji. Należy ją jednak zawsze posiadać, gdyż negatywne niespodziewane wydarzenia są częścią życia każdego człowieka, niezależnie od tego kim jest. Pieniądze z naszej rezerwy finansowej warto również przechowywać w wielu miejscach oraz formach. Może być to przechowywanie ich części w postaci fizycznej w domu, a także na różnych kontach bankowych. Dzięki dywersyfikacji unikniemy utracenia wszystkich oszczędności na wypadek kradzieży czy zamrożenia ich przy upadku banku.

Staraj się żyć oszczędnie finansowo

Jedną z ważniejszych rad, jaką warto stosować, jeśli chcemy posiadać uporządkowane finanse osobiste, jest oszczędne życie finansowe. Nie zakłada ono zaciskania pasa czy nadmiernych oszczędności a rozważne wydawanie pieniędzy, które tak trudno zarobiliśmy. Zawsze warto przemyśleć czy dany wydatek jest nam niezbędny oraz czy rzeczywiście chcemy go wykonać i czy przyniesie nam konkretne korzyści. Jeśli zdecydujemy się na zakup, dobrym ruchem jest zawsze szukać najtańszych opcji, korzystając z porównywarek cenowych czy kupować w internecie. Choć często oszczędności będą wynosiły jedynie kilka lub kilkanaście złotych przy danym zakupie, wyrobienie w sobie poprawnych nawyków finansowych sprawi, że w przyszłości będziemy mogli oszczędzać bardzo duże sumy w odniesieniu do miesiąca czy roku. Możemy poczynić również liczne inwestycje związane z naszym mieszkaniem czy domem oraz zainstalować energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne, systemy regulowania ciepła czy napowietrzacze wody w kranach. Niezależnie od tego jak duże będą to inwestycje, zawsze będą dawały oszczędności w bardzo długim czasie. Na same zakupy również warto udawać się raz tygodniowo i kupować wszystko to, co nam jest potrzebne w najtańszych w sklepach, aby nie musieć tracić czasu i pieniędzy na zakupy w ciągu tygodnia czy narażać się na częste kupowanie niepotrzebnych produktów gdy robimy zakupy spontanicznie.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz