Wymiana walut – gdzie i jak?

Planując zagraniczne podróże należy pamiętać odpowiednio wcześniej o wymianie waluty na taką, jaka obowiązuje w danym kraju. Pozostawienie tego na ostatnią chwilę powoduje, że zwykle przepłacamy. Lepiej zaoszczędzone na mądrej wymianie pieniądze przeznaczyć na przyjemności.

Zarówno kantory online, stacjonarne czy banki posługują się tymi samymi wskaźnikami dotyczącymi kursu walut – średnimi kursami rynkowymi. Niemniej zarabiają na spreadzie. Czym jest i jak go policzyć?

Spread jest różnica między ceną zakupu, a ceną sprzedaży konkretnej waluty. Od kursu sprzedaży odejmujemy kurs kupna i wychodzi nam kwota, jaka dodatkowo płacimy za wymianę. Dla wartości procentowej różnicę kursową dzielimy przez średni kurs pary walutowej (suma kursu sprzedaży i kupna dzielona na pół) i mnożymy przez 100%. Znając spread danego kantoru możemy dowiedzieć się, jak wysoka jest opłata manipulacyjna w tym punkcie i czy wymiana akurat w tym miejscu się opłaca. Najkorzystniejszy spread nie przekracza 1%.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Z analiz rynkowych wynika, że najkorzystniej jest wymieniać pieniądze w kantorach internetowych. Wybierając te z doświadczeniem, zaufane i polecane przez klientów sporo zyskamy. To oczywiste, bo w sieci nie wymagana jest tak rozbudowana liczba placówek czy pracowników (za których w kantorach np. stacjonarnych dodatkowo trzeba zapłacić). Prowadząc działalność w sieci kantory mają dostęp do większej liczby klientów, zatem zarabiając na każdym z nich niewiele w sumie uda im się zyskać nieco złotówek. To także wiele bardziej wygodna forma dla klienta – oszczędza czas i pieniądze, a przy tym może wymieniać walutę w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Dzisiejsze kantory online dokładają starań, podnoszą standardy i cała operacja wymiany nie trwa dłużej niż 24h. Należy zauważyć, co coraz więcej banków, obserwując popularność tej formy wymiany wśród klientów, posiada własne kantory internetowe. Drugie w kolejności opłacalności są kantory stacjonarne – też warto poszukać tego, gdzie wymienimy pieniądze najtaniej.

Warto przed dokonaniem wymiany przeliczyć, jak dużo pieniędzy będzie nam potrzeba w obcym kraju – jeśli wymienimy zbyt mało warto korzystać z płatności bezgotówkowych wykorzystując karty płatnicze do kont wielowalutowych. Przy zbyt dużym zapasie waluty obcej możemy na ponownej wymianie, tym razem na złotówki po powrocie, stracić.