E-kantory w internecie. Sprawdź jak działają i czy warto wymieniać w nich walutę

Kantory internetowe to niezwykle korzystne miejsce wymieniania walut. Bardzo często osoby, które chcą wymienić walutę np. przed wyjazdem wakacyjnym lub na spłatę kredytu robią to tradycyjnie w kantorach naziemnych lub – co gorsza w banku. E-kantory oferują jednak bardzo wiele zalet i mogą być niezwykle pomocne, gdy chcemy wymieniać waluty. Czym są i jak działają w praktyce oraz kiedy warto z nich korzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania w dalszej części tekstu.

Czym są kantory internetowe

Kantory internetowe do serwisy w sieci, które zajmują się i oferują wymianę walut. Na rynku istnieje wiele tego typu serwisów i są one zarówno dużymi globalnymi markami jak i serwisami internetowymi niektórych naziemnych kantorów. E-kantory pozwalają na elektroniczną i bezgotówkową wymianę waluty w sieci poprzez przesłanie pieniędzy do kantoru z naszego konta bankowego i zwrot w innej walucie.

Aby korzystać z kantorów internetowych, musimy przede wszystkim posiadać dwa konta walutowe w banku. Nie musimy spełniać jednak już żadnych innych wymogów, a cały proces może trwać od kilku minut do kilku godzin. Ogólna zasada działania kantorów internetowych jest taka sama dla wszystkich marek. Działanie poszczególnych kantorów może jednak nieco się różnić, choć są to różnice bardziej kosmetyczne.

Kantory internetowe są najczęściej markami wyspecjalizowanymi jedynie w tego typu działalności lub są częścią działalności większej firmy. Kantory internetowe zarabiają na prowizji wymiany. Możemy najczęściej wymieniać w nich sporą ilość najpopularniejszych walut oraz tych bardziej egzotycznych. Same kantory internetowe głównie prowadzą jedynie działalność związaną z wymianą walut, ale niektóre z nich mogą oferować dodatkowe usługi finansowe takie jak np. Wydanie karty debetowej do konta kantorowego. Dzięki niej będziemy mogli wypłacać pieniądze bezpośrednio poprzez kartę z naszego konta klienta w kantorze. Kantory internetowe są legalnie działającymi serwisami w Polsce oraz muszą spełniać sporą liczbę wymogów, a także podlegają nadzorowi finansowemu.

Jak przebiega wymienianie waluty

Wymiana walut w kantorze internetowym przebiega niezwykle szybko i komfortowo. Pierwszym krokiem jest założenie konta klienta w kantorze internetowym. Jest to bardzo proste zadanie, które przypomina założenie skrzynki e-mail. Po podaniu wszystkich danych i aktywowaniu konta, aby wymienić walutę wystarczy z naszego rachunku bankowego przesłać konkretną walutę na rachunek z kantoru. Znajdziemy go w ustawieniach naszego konta kantorowego. Kantory internetowe, aby maksymalnie skrócić czas transakcji, oferują najczęściej swoim klientem do wyboru konta w kilku — kilkunastu najpopularniejszych bankach, gdyż przelewy wewnętrzne danego banku przeważnie realizowane są natychmiastowo. Gdy środki finansowe znajdują się już na naszym koncie klienta w kantorze, możemy wymienić je na inną walutę, a następnie odesłać je na inne nasze konto. Dostęp do serwisu kantoru internetowego najczęściej mamy poprzez przeglądarkę, ale też np. przez telefon.

Niektóre kantory mogą funkcjonować w nieco inny sposób. W takiej sytuacji najpierw na naszym koncie klienta w kantorze określimy jaką walutę oraz sumę chcemy wymienić, a następnie zostaniemy jedynie poproszeni o wykonanie przelewu z naszego konta na konto kantoru, gdzie automatycznie nowa waluta zostanie odesłana na inny nasz rachunek.

Kontakt z ekspertem kredytowym

Plusy i zalety kantoru internetowego

Pierwszym plusem korzystania z kantorów internetowych jest bardzo niski spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą. Kantory internetowe oferują go na poziomie jedynie kilku groszy. Jest to wręcz bezkonkurencyjne stawka na rynku i jest niezwykle korzystna finansowo w porównaniu z kilkunastogroszową prowizją kantorów naziemnych. Korzystając z kantorów internetowych możemy zatem zaoszczędzić bardzo dużą ilość środków szczególnie gdy walutę wymieniamy regularnie i w dużych ilościach.

Internetowa wymiana walut jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Nie musimy samodzielnie udawać się do kantorów naziemnych, ani oczekiwać w kolejkach czy tracić czasu na wymianę walut. Robiąc to w internecie, zwiększymy również nasze bezpieczeństwo i nie będziemy musieli samodzielnie przenosić dużej ilości pieniędzy. Kantory są również dużymi i wiarygodnymi markami. Na rynku działa ich bardzo duża ilość, a więc nie będziemy mieli problemu z wybraniem tych najbardziej transparentnych czy popularnych, które są np. sponsorami drużyn piłkarskich czy partnerami innych renomowanych globalnych firm.

Sporym plusem elektronicznej wymiany waluty jest również czas. Jeśli będziemy korzystali z odpowiednich numerów rachunków bankowych kantoru internetowego – czyli takiego samego banku, będziemy mogli wymienić walutę nawet w ciągu kilku minut. Jest to szczególnie ważne jeśli potrzebujemy dokonać wymiany waluty natychmiast lub jeśli potrzebujemy waluty w godzinach kiedy kantory naziemne są zamknięte lub nie możemy udać się do nich osobiście.

Kiedy warto z niego korzystać

Z kantorów internetowych przede wszystkim warto korzystać jeśli regularnie wymieniamy pieniądze. Będzie to sytuacja np. gdy posiadamy kredyt hipoteczny w innej walucie i miesięcznie potrzebujemy usługi wymiany pieniędzy. Dzięki temu będziemy mogli w długim czasie zaoszczędzić sporą ilość środków.

Z kantorów internetowych warto również korzystać jeśli wymieniamy duże sumy pieniędzy niezależnie od tego czy będzie to wymiana regularna czy okazjonalna. Dzięki e-kantorom zaoszczędzimy bardzo dużą ilość pieniędzy na samym spreadzie. Kolejną sytuacją, w której wymiana walut w kantorach internetowych jest szczególnie wskazana, jest brak innych alternatyw w świecie rzeczywistym. Przeważnie kantory naziemne zlokalizowane są w centrach miast. Jeśli mieszkamy z dala od nich osobiste udawanie się do kantoru stacjonarnego, może być niezwykle problematyczne. W takich sytuacjach zdecydowanie lepszym pomysłem będzie założenie konta kantorowego i elektroniczne wymienienie waluty. Jeśli potrzebujemy jej jednak w świecie rzeczywistym, również dużo prościej wypłacimy ją w bankomacie lub placówce bankowej z naszego walutowego konta osobistego.

Z kantorów internetowych warto również korzystać jako alternatywy tradycyjnych sposobów wymiany walut np. w banku czy w kantorach naziemnych. Są one przeznaczone dla wszystkich osób niezależnie od tego w jakim celu wymieniamy waluty, jak często to robimy i w jakich ilościach.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz