Sylwester zagranicą – o tym pamiętaj płacąc kartą

Sylwestrowe wyjazdy zagraniczne stają się popularne. Takie kilkudniowe wyjazdy bywają niezapomniane. Jednak warto zaznaczyć, że korzystając zagranicą z karty bankomatowej czy kredytowej można narazić się na spore, dodatkowe koszty. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach można uniknąć znacznego uszczuplenia tych kosztów.

Płatności kartą są nie tylko szybkie i wygodne, ale zapewniają też bezpieczeństwo. Przed zagraniczną podróżą warto wiedzieć, jak wysoka jest prowizja za wypłaty gotówki, o co chodzi z przewalutowaniem i spreadem.

Prowizja od wypłat gotówkowych

Każdy bank ustala tabelę opłat i prowizji za wszelkie usługi z jakich korzystają klienci. Na stronie internetowej najprościej sprawdzić, jaka prowizja może nas obciążyć przy wypłacie pieniędzy z bankomatów zagranicą. Zwykle kwoty te nie przekraczają 3% i zależą od ilości wypłacanej gotówki, ale wprowadzone są minimalne opłaty (nie mniej niż 9-10 zł). Stawki te są zmienne, więc sprawdzenie ich w tabeli to podstawa przed każdym wyjazdem.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Przewalutowanie

Sama prowizja od wypłaty to nie jedyny koszt, z jakim się możemy spotkać. Płacąc zagranicą za towary/usługi w walucie obcej, mając na koncie jedynie złotówki, kwota jaka mamy zapłacić zostaje automatycznie przeliczona na konkretną walutę. Banki lub instytucje – operatorzy kart (VISA czy MasterCard) pobierają za to opłaty (od 3 do 3,5% kwoty transakcji).

Spread

W trakcie przewalutowania transakcji jakich dokonujemy zagranicą pod uwagę brany jest kurs waluty, nie do końca taki, jak publikuje go NBP. Wynika to z tego, że na tego typu operacjach banki i operatorzy kart muszą zarobić. Różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży to właśnie spread – osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich wiedzą doskonale z czym się on wiąże. DCC czyli Dynamic Currency Convertion pojawia się zwykle w trakcie wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Polega na natychmiastowym przewalutowaniu operacji na walutę danej karty. Dzieje się tak wówczas, gdy mamy rachunek w złotówkach, walutą karty jest np. dolar czy Euro, a proces dokonywany jest w kraju, gdzie ta waluta nie obowiązuje (np. w walutach bardziej egzotycznych państw). Podwójne przewalutowanie może być nieopłacalne, stąd wielu klientów decyduje się na ominięcie procesu i korzysta z DCC. Nie daje to jednak żadnych gwarancji, że będzie bardziej opłacalne dla posiadacza rachunku.

Wiedząc co nieco o funkcjonowaniu kart kont złotówkowych zagranicą można czuć się bezpieczniej, a na pewno ma się świadomość, jakie koszty będziemy musieli ponieść korzystając z karty za granicą. Może warto przemyśleć zabranie większej ilości gotówki i zrezygnować z płatności bezgotówkowych?