Pliki JPK – nowy obowiązek przedsiębiorców

Pierwsze pliki powinny już być przesłane do 25. lutego. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów zaledwie niewielki odsetek (ok. 2-3%) spośród milionów prowadzących mikro firmy nie wywiązało się z nowego obowiązku. Niestety dla wielu te innowacje mocno uderzają po kieszeni. Przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję elektronicznie, a deklaracje, w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego przesyłać w formacie .xml według ustalonej struktury, przez Internet.

JPK wprowadzano sukcesywnie. W zeszłym roku obowiązkiem objęto małe i średnie firmy, a duże podmioty już od dwóch lat w ten sposób przekazują deklaracje VAT do organu podatkowego. Zmiany mają na celu ograniczenie przestępstw związanych głownie z wyłudzaniem nadpłat podatku i obrotu „lewymi” fakturami. Dzięki zestawieniu wszystkich będących w obiegu faktur łatwiej fiskusowi prowadzić działania kontrolne i eliminować nieuczciwe procedery.

Aby ułatwić zadanie Ministerstwo udostępniło bezpłatny program do generowania JPK, dane zaciągane są bezpośrednio z prowadzonych w formie elektronicznej przez przedsiębiorcę systemów finansowo-księgowych. Ustawodawca pomyślał także o tych, którzy nie mają narzędzi do wystawiania i ewidencjonowania faktur VAT i przekazał narzędzie e-mikrofirma, niestety wielu użytkowników zarzuca twórcom programu wiele niedociągnięć. Kolejne poprawki są przygotowywane.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Każda wysyłka JPK, także ta za pośrednictwem e-mikrofirma wymaga autoryzacji – każdy podatnik zatem powinien posiadać elektroniczny podpis. Może to być płatny elektroniczny podpis kwalifikowany albo Profil Zaufany (do założenia bezpłatnie na stronie bankowości elektronicznej banku, w jakim posiadamy rachunek osobisty/firmowy). Od lipca na przedsiębiorców czeka kolejna zmiana – na żądanie organu podatkowego trzeba będzie przedstawić kolejne pliki JPK obejmujące np. księgi rachunkowe, wyciąg bankowy (mimo istnienia ustawy o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej STIR dzięki której banki monitorują przepływy na rachunkach, a podejrzane operacje zgłaszają do KAS), magazyn czy ewidencję przychodów.

Jak reagują na nowe obowiązki przedsiębiorcy? Ci, którzy dokonywali rozliczeń firmowych samodzielnie niestety z wieloma dodatkowymi obowiązkami już sobie nie radzą, zwłaszcza seniorzy dorabiający do emerytury lub osoby pracujące na co dzień z systemem operacyjnym Mac (JPK możliwe są do wygenerowania w Windows i Linux). Zakup oprogramowania czy sprzętu to wydatek, przekazanie prowadzenia spraw księgowych do biura rachunkowego to dodatkowy koszt. Jak wszystko, co nowe tak i pliki JPK dla wszystkich przedsiębiorców budzą kontrowersje. Czy cel jaki przyświecał zmianom zostanie osiągnięty? Wydaje się, że tak, ale ostatecznie czas pokaże.