Jakie warunki umowy kredytowej można negocjować?

Decyzja związana z zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest bardzo ważna. Musimy ją dokładnie przemyśleć, gdyż z jej konsekwencjami będziemy mieli do czynienia przez wiele lat. Dlatego też wybierając ofertę musimy bardzo dokładnie sprawdzić jej warunki. Musimy też pamiętać, że nie wszystkie są narzucone odgórnie bez możliwości jakiejkolwiek zmiany. Wręcz przeciwnie, mamy możliwość negocjowania niektórych warunków tak, aby były bardziej dopasowane do naszych możliwości i potrzeb, a jednocześnie były dla nas korzystne.

Istotnym czynnikiem decydującym o tym jakie mamy pole manewru w ewentualnych negocjacjach jest kwota kredytu, krótko mówiąc im jest ona większa tym my mamy większe możliwości do negocjowania. Oczywiście, aby w ogóle mówić o wyższej kwocie kredytu musimy najpierw spełnić określone warunki związane ze zdolnością kredytową, jak też z historią kredytową sprawdzaną w BIK. Załóżmy jednak, że oba te warunki są spełnione. Co zatem możemy negocjować?

KONTAKT Z EKSPERTEM

Istotnymi elementami, od których możemy rozpocząć negocjacje są oprocentowanie kredytu oraz wysokość prowizji. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż udzielając nam na tym polu zniżek bank rezygnuje jednocześnie ze swojego dochodu. A, jak wiadomo nikt nie daje niczego za darmo, dlatego też musimy być gotowi na to iż będziemy musieli spełnić pewne warunki. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że aby „wywalczyć” niższe koszty musimy zakupić jakieś produkty dodatkowe, które bank oferuje, a więc wszystko zgodnie z zasada „coś za coś”. Nie liczmy na to, że takie postępowanie będzie proste. Będziemy musieli bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie opcje uwzględniając koszty takich usług dodatkowych. Nie ominie nas dokonywanie analiz związanych z porównaniem wysokości kosztów kredytu i, na przykład dodatkowych ubezpieczeń. Musimy być w tym względzie bardzo dokładnie. Owszem, nie jest to zadanie łatwe, można by nawet określić je mianem karkołomnego, ale przy odpowiednim podejściu może okazać się korzystne.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz