Jak zadbać o swoje finanse?

Chcąc, nie chcąc, pieniądze były i będą tym, wokół czego kręci się życie większości mieszkańców tej pięknej, niebieskiej planety, dlatego warto coś o nich wiedzieć, żeby już na starcie mieć przewagę nad innymi. Ich ilość jest przecież ograniczona, więc jeśli nie mamy ich my, ma je ktoś inny.

Temat jest zdecydowanie zbyt ogólny, żeby przekazywać Wam konkretne wskazówki prowadzące do wyjścia z określonej sytuacji, ogólne zasady są jednak stałe i niezmienne, a jeśli odpowiednio dostosujemy je do swojej postawy, mamy spore szanse i możemy osiągnąć naprawdę wiele.

Jedną z najważniejszych zasad jest „wydawaj mniej niż zarabiasz”. Myślisz, że to proste, prawda? Grecki rząd też tak myślał, ale to niestety nie pomogło, bo poza wiedzą o istnieniu tej zasady, trzeba jeszcze wprowadzić ją w życie i systematycznie pilnować jej przestrzegania.

Pamiętaj też o tym, co mówi stara ludowa prawda: „dobry zwyczaj – nie pożyczaj”. Oczywiście istnieją przypadki, kiedy warto wziąć kredyt, ale na pewno nie jest to ani najlepsza, ani najtańsza droga do celu.

Warto też zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, szczególnie jeśli jest ich dużo. Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja, czyli porozkładanie ich po różnych bankach i funduszach, żeby zminimalizować ryzyko straty.

Nie sposób też pominąć czegoś tak ważnego, jak oszczędzanie, będące w większości przypadków doskonałym zastępcą dla pożyczki i kredytu. Najlepiej, żeby to oszczędzanie było systematyczne, nie będziemy wtedy czuć utraty tych pieniędzy z bieżącego obiegu, a w przyszłości z pewnością się przydadzą.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Niemniej jednak, pamiętajcie że nie warto całego swojego życia ustawiać pod pieniądze. Oczywiście, przyjemnie jest mieć ich wiele, trzeba jednak pamiętać o priorytetach, celach i marzeniach, które przekonały nas do zajęcia się swoimi finansami.

Czyż nie jest tak, że pieniądze mamy po to, żeby się o nie nie martwić? Niestety, wielu z nas o tym zapomina, z czego rodzą się potem stereotypy o biznesmenach, którzy żyją w pracy, nie mają nic poza pieniędzmi.

Dbajcie o swoje bogactwo, ale nie róbcie tego dla samych tylko pieniędzy, ale co ja tam będę pisał. Przecież dobrze o tym wiecie.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz