Firmy antywindykacyjne – sprawdź jak działają i dlaczego warto z nich korzystać?

Firmy antywindykacyjne to jedne z bardziej tajemniczych firm, z jakimi przychodzi nam się stykać w kontekście finansów i zadłużenia. O ile znamy doskonale firmy windykacyjne czy urząd komornika, o tyle o firmach antywindykacyjnych nie wiemy przeważnie nic. Bardzo często jednak firmy tego typu mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże nam wyjść z naszej trudnej sytuacji i pozbyć się długów. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o firmach antywindykacyjnych oraz podpowiadamy, w jaki sposób działają, jak mogą nam pomagać oraz kiedy i dlaczego warto z nich korzystać.

Czym są firmy antywindykacyjne?

Firmy antywindykacyjne to instytucje pomagające dłużnikom wychodzić z zadłużenia. Są to firmy, które zajmują się pomocą osobom, które z jakichś przyczyn osiadają złudzenia i długi lub chcą porozmawiać na ten temat z profesjonalistami. Na rynku działa wiele tego typu firm. Zatrudniają oni w swoich szeregach specjalistów znających się na tematyce zadłużeń, bankowości czy finansach. Najczęściej są to osoby z wykształceniem finansowym lub byli windykatorzy, pracownicy banków czy prawnicy.

Firmy antywindykacyjne świadczą bardzo szeroki zakres usług. Mogą również działać na różnych zasadach. Niektóre firmy oddłużeniowe w zamian za stałą zryczałtowaną opłatę zajmują się wszystkimi sprawami dłużnika, a inne naliczają opłaty od wykonanych zadań i czynności. Pewna część firm antywindykacyjnych pobiera również opłatę jedynie w przypadku gdy uda im się umorzyć część długu — ustaloną wraz z klientem i doprowadzić do podpisania ugody. Z usług firm antywindykacyjnych może skorzystać każda osoba, która ma problemy z finansami niezależnie od tego jak wysokie długi posiada, z jakich tytułów one są oraz jaki cel chcemy osiągnąć.

W czym mogą konkretnie pomóc?

Firmy oddłużeniowe pomagają dłużnikom w wielu przypadkach i na różne sposoby. Z pewnością może być to pomoc doradcza kiedy wpadliśmy w problemy finansowe lub dopiero za jakiś czas stracimy płynność finansową. Możemy również uzyskać porady w trudniejszych sytuacjach kiedy to jesteśmy już dłużnikami na różnym etapie zadłużenia. Firmy antywindykacyjne oprócz analizy naszej sytuacji, doradztwa i przedstawiania nam rozwiązań, mogą również samodzielnie zajmować się naszym zadłużeniem. Mogą w naszym imieniu kontaktować się z wierzycielami, odbierać i odpowiadać na listy oraz monity czy uzgodnić za nas spłatę zadłużenia. Firmy antywindykacyjne to też pomoc prawna np. przy toczących się procesach czy podczas ogłaszania upadłości konsumenckiej. Prawnicy takich firm mogą reprezentować nas w sądzie lub za nas przeprowadzić całe postępowanie. Najczęściej firmy antywindykacyjne po rozmowie z klientami ustalają strategię wyjścia z zadłużenia, na bieżąco pomagają współpracować z wierzycielami i wyprowadzają z długów zadłużone osoby. Firmy antywindykacyjne mogą również bronić nas przed nieuczciwymi czy łamiącymi prawo windykatorami firm windykacyjnych. Jeśli czujemy się zagrożeni lub mamy wątpliwości co do legalności działań firm windykacyjnych, którym jesteśmy dłużni pieniądze, możemy zwrócić się o pomoc do firmy antywindykacyjnej. Podejmie ona wszelkie możliwe działania czy krok prawne, aby zatrzymać windykację w takiej formie. Będzie mogła np. wysyłać pisma z żądaniem zaprzestania nieuczciwych praktyk czy interweniować w odpowiednich organach nadzoru finansowego.

Kontakt z ekspertem kredytowym

Jak działają w praktyce i jak z nich skorzystać?

Firmy antywindykacyjne w praktyce działają bardzo prosto i sprawnie. Wiele osób obawia się wykonania pierwszego kroku, gdyż nie wie do końca, na jakiej zasadzie funkcjonuje tego typu firmy. Pierwszym krokiem będzie odnalezienie firmy antywindykacyjnej działającej w naszej okolicy. Przeważnie nie będzie to trudne, a w dużych miastach będziemy mieli nawet spory wybór. Pod znalezieniu najbliższej firmy tego typu lub takiej, która spełni nasze oczekiwania np. finansowe czy pod kątem świadczonych usług, należy umówić się na spotkanie. Następnie podczas rozmowy powinniśmy przedstawić całą sytuację i dokładnie ją pisać. Powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące zarówno windykacji, zadłużenia jak i nominalnego zobowiązania np. kredytu czy pożyczki. Dokumenty warto przygotować wcześniej. Przed rozmową powinniśmy zapisać sobie na kartce wszystkie istotne kwestie, aby nie zapomnieć o żadnej ważnej rzeczy.

Samo spotkanie będzie polegało na rozmowie z doradcą, prawnikiem lub pracownikiem firmy. W jego trakcie możemy również notować wszystkie odpowiedzi, co jest nawet wskazane z uwagi na często zawiły charakter sprawy. Na spotkanie możemy przejść również z osobą towarzyszącą np. członkiem rodziny lub przyjacielem. Po spotkaniu nie musimy od razu podejmować decyzji o współpracy i możemy zastanowić się, czy taki zakres pomocy oraz oferta firmy antywindykacyjnej nam odpowiada.

Dlaczego i kiedy warto?

Pierwszą korzyścią, jaką odniesiemy, korzystając z pomocy firm antywindykacyjnych, jest to, że będziemy mogli uporać się z długami dużo szybciej i bardziej komfortowo anieli przy samodzielnych próbach naprawienia sytuacji finansowej. Doradztwo oraz pomoc w wykonaniu najlepszego wybranego planu wyjścia z zadłużenia jest bardzo ważne. Doświadczenie i profesjonalizm osób pomagających nam często sprawia, że z zadłużenia można wyjść bardzo prosto bez wielu negatywnych sytuacji, nerwów czy podejmowania złych decyzji. Szybsze uporanie się z problemem to mniejsze koszty i możliwość szybszego rozpoczęcia nowego życia wolnego od problemów finansowych. Korzystanie z pomocy firm antywindykacyjnych to również większa pewność siebie i komfort psychiczny. Jeśli wiemy, że pomagają nam osoby kompetentne i doświadczone nie musimy obawiać się niespodzianych czy trudnych sytuacji. Wpływa to pozytywnie na komfort naszego życia i pozwala żyć bardziej komfortowo do czasu uporania się z zadłużeniami. Pomoc firm antywindykacyjnych to również konkretne wymierne korzyści finansowe. Często firmy te pomagają wynegocjować umorzenie części zadłużenia i nie dopuszczają do powiększania się zadłużenia poprzez priorytetową obsługę najbardziej newralgicznych zobowiązań. Korzystając zatem z pomocy firm oddłużeniowych – nawet wliczając opłatę za usługę, przeważnie zapłacimy w ogólnym rozrachunku związanym z naszymi problemami mniej niż przy samodzielnym wychodzeniu z zadłużenia.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz