Czy można odstąpić od umowy kredytowej?

Choć do niedawna po podpisaniu umowy kredytowej nie było odwrotu, obecnie jako kredytobiorcy mamy możliwość odstąpić od umowy. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które zdecydowały się na wzięcie na swoje barki zobowiązania finansowego zbyt pochopnie. Odstąpienie od umowy kredytowej nie jest skomplikowanym procesem, na taką decyzję mamy 14 dni od daty podpisania umowy.

Prawo do odstąpienia od umowy gwarantuje nam ustawa o kredycie konsumenckim, która mówi, że zobowiązanie do 255 550 złotych. Od umowy można odstąpić oczywiście bez podawania przyczyny, każdy z nas ma prawo się rozmyślić. Poszczególne banki mogą mieć różne terminy odstąpienia od kredytu, niektóre na pewno będą dłuższe niż 14 dni, warto dokładnie wczytać się w treść dokumentu.

Jak odstąpić od umowy?

Jeżeli decydujemy się na rezygnację z zaciągniętego kredytu gotówkowego, wówczas powinniśmy złożyć specjalne oświadczenie, które można pobrać ze strony banku. Wypełniony formularz należy przesłać do banku pocztą lub wręczyć go osobiście pracownikowi banku. Wzór oświadczenia powinien być dołączony do umowy kredytowej.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Odstąpienie od umowy kredytowej w odpowiednim terminie nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Bank nie może naliczyć nam żadnych dodatkowych opłat, po prostu zwracamy pożyczone pieniądze i procedura zostaje zakończona. Jedynymi opłatami, jakie będziemy zobowiązani zapłacić są odsetki naliczane w czasie, gdy korzystaliśmy z kredytu. Na zwrócenie do banku pieniędzy mamy 30 dni od złożenia oświadczenia. Trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że bank może domagać się od nas zwrotu kosztów związanych z opłatami notarialnymi.

Odstąpienie od umowy zakupu na raty

Przepisy dotyczące odstąpienia od umowy dotyczą również sytuacji, w której chcemy zrezygnować z zakupów na raty. Na rezygnację z takiego porozumienia również mamy 14 dni, przy czym w tym wypadku trzeba liczyć się z tym, że sklep, w którym zrobiliśmy zakupy nie musi przyjąć towaru. W takiej sytuacji niestety jesteśmy zmuszeni do pokrycia kosztów kupionego przedmiotu lub usługi gotówką.