Aby otworzyć firmę, nie wystarczy dobry pomysł, potrzebny jest także odpowiedni kapitał, który pozwoli nam na wcielenie biznesplanu w życie. Niejednokrotnie okazuje się, że własne oszczędności czy kredyt, to za mało, w tym wypadku warto pomyśleć o innych sposobach finansowania.
Środki z urzędu pracy
O dofinansowanie z urzędu pracy może starać się każdy początkujący przedsiębiorca, planujący otworzenie własnej działalności gospodarczej. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że dotacja jest bezzwrotna. Oczywiście trzeba spełniać pewne warunki, przede wszystkim należy mieć przydzielony status osoby bezrobotnej, poza tym nie można posiadać działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zazwyczaj o taką dotację można starać się po upływie 3 miesięcy od czasu rejestracji w urzędzie pracy, w niektórych przypadkach ten czas ogranicza się do miesiąca. Cały proces jest stosunkowo krótki, wniosek zostaje rozpatrzony w ciągu miesiąca.
Dotacja z UE
Pomoc finansową na rozwój firmy, można uzyskać także w ramach programów unijnych – programu Kapitał Ludzki – Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia lub programu Kapitał Ludzki – Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie. Zasady przyznawania dotacji są podobne jak w przypadku środków z urzędu pracy. Osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, nie może rok przed złożeniem wniosku prowadzić własnej działalności gospodarczej, poza tym jest zobowiązana uczestniczyć w specjalnych szkoleniach. Maksymalnie można uzyskać dotację do 40 tysięcy złotych. Drugą formą finansowana jest mikropożyczka preferencyjna, czyli nisko oprocentowana. W ramach takiej pomocy można otrzymać do 50 tysięcy złotych.
Dofinansowanie z samorządu
Trzecią możliwością jest lokalny fundusz pożyczkowy, który został powołany na terenie każdej gminy uczestniczącej w Projekcie „Samorządowa Polska”.
Inkubatory przedsiębiorczości
Dla osób, które są początkującymi przedsiębiorcami, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się Inkubatory Przedsiębiorczości, czyli instytucja o formie prawnej, która ma na celu wspieranie osób, które dopiero rozpoczęły lub zamierzają otworzyć działalność gospodarczą.