Mieszkanie Plus, zasady programu

Nie każdy wchodzący w dorosłe życie ma środki na zakup własnego mieszkania. Nie każdy też ma odpowiednią zdolność kredytową, by uzyskać kredyt hipoteczny, który stanowi najczęściej obciążenie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Takim właśnie osobom ma pomóc nowy program, kontynuujący politykę prorodzinną – Mieszkanie Plus. Wedle zapisów z oferty taniego, długoletniego wynajmu będą mogły skorzystać również osoby samotne, choć pierwszeństwo będą miały rodziny z dziećmi. Lokale, które w pierwszej fazie mają powstawać w wybranych miastach Polski spełniać będą wymagane przez państwo i zainteresowanych standardy. Wiele z takich mieszkań można będzie po wyznaczonym czasie odkupić na własność.

Dzięki programowi Polska w roku 2030 nie powinna odbiegać od innych krajów europejskich z liczbą lokali mieszkalnych w odniesieniu do 1000 mieszkańców. Dzięki programowi skróci się czas oczekiwania na lokale socjalne, zwłaszcza w mniejszych, mniej zamożnych gminach.

Dla kogo mieszkanie?

Jak wspomniano, lokale na wynajem będą przeznaczone dla młodych osób, także samotnych. W ramach propagowanej przez rząd polityki zachęcającej do powiększania rodziny pierwsi będą jednak ci, którzy posiadają dzieci albo zagrożeni są wykluczeniem społecznym. Opracowane wytyczne posłużą komisjom do przyznawania punktów, decydujących z kolei o przyznaniu lokalu.

Jakie ceny?

Czynsz w ramach programu został określony w granicach od 10-20 zł/m do nawet 24 zł/m w przypadku lokalu z możliwością wykupu plus opłaty za media. W większych miastach cena jest kusząca, bo średni koszt wynajmu mieszkania na wolnym rynku w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach sięga nawet 50 zł za metr.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Dlaczego tak tanio?

Nowe budynki mają powstawać na działkach udostępnianych przez państwo. Odejdzie więc koszt zakupu działek, co stanowi większą część kosztów budowy. Deweloperzy zastanawiają się, czy cena budowy nie będzie wpływała na standard i jakość wykonanych usług. Rząd uspokaja – wszelkie prace będą wykonywane w najwyższym standardzie usług, z dobrych materiałów.

Kiedy pierwsze mieszkania?

Rok 2017 ma przynieść wszelkie opracowania legislacyjne. Pierwsze budynki mają zacząć powstawać w roku 2018 zatem pierwsze dopłaty będą możliwe (do wnioskowania) w 2019 roku. Stopniowo ma być wygaszany program MDM, a Mieszkanie Plus ma być jego lepszym następcą. Czas pokaże, jaki będzie efekt końcowy i kto na programie skorzysta.