Kredyt hipoteczny krok po kroku

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z poważnym zobowiązaniem, które towarzyszy nam zazwyczaj przez długie lata. Do kwoty, którą potrzebujemy należy doliczyć nie tylko odsetki, ale również inne koszty związane z uruchomieniem oraz obsługą kredytu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego warto bliżej poznać ten wyjątkowy produkt finansowy.

KWOTA KREDYTU

Pierwszym krokiem jest ustalenie kwoty raty kredytu, na jaką możemy sobie pozwolić. Należy tutaj pamiętać, że od roku 2014 musimy również mieć wkład własny w postaci minimum 5 procent wartości nieruchomości. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla banku i wiadomość, że potrafimy, jako klienci oszczędzać pieniądze. Wysokość raty ma ogromne znaczenie, ponieważ będzie ona obciążać nasz budżet przez kilkanaście, a niekiedy nawet przez kilkadziesiąt lat.

WYBÓR BANKU

Wybór banku, w którym chcemy wziąć kredyt hipoteczny nie jest łatwy i należy poświęcić na ten cel sporo czasu. Bardzo często kierujemy się w pierwszej kolejności do banku, w którym mamy konto osobiste. Niekiedy jest dobre rozwiązanie, ponieważ niektóre banki traktują swoich stałych klientów na preferencyjnych warunkach, jednak nie zawsze jest to regułą. Dobrze jest skorzystać z internetowych porównywarek i wybrać kilka najciekawszych ofert. Pamiętajmy, że każdy bank oprócz ogólnych zasad udzielania kredytów mieszkaniowych ma wewnętrzne reguły, na podstawie, których określa wysokość marży oraz oblicza naszą zdolność kredytową.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Oprócz wielkości naszej zdolności kredytowej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze sprawdźmy wysokość prowizji, marżę dla banku oraz inne koszty dodatkowe takie jak ubezpieczenie czy dodatkowe produkty finansowe. Ponadto koniecznie trzeba zapytać o koszty związane z obsługą kredytu mieszkaniowego. Jest to istotny punkt, ponieważ kredyt zaciągamy na wiele lat i w momencie, gdy będziemy chcieli dokonać istotnych dla nas zmian możemy mieć kłopoty. Ważne jest czy bank pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę, koszt zmiany waluty, w której mamy kredyt hipoteczny czy zmiana harmonogramu spłaty kredytu jest bezpłatna. Są to istotne punkty, które znacząco wpływają na późniejszą obsługę naszego zobowiązania.

DOSTOSOWANIE KREDYTU DO NASZYCH POTRZEB

Na jakość kredytu składa się kilka elementów, między innymi waluta, w jakiej będziemy spłacać kredyt, forma rat czy harmonogram spłaty. Wybór kredytu walutowego wiąże sie zazwyczaj ze sporym ryzykiem, ponieważ ciężko jest ocenić, co będzie za kilka lat. Oczywiście samo udzielenie kredytu walutowego, marża czy wielkość zdolności kredytowej są w tym przypadku oceniane bardziej rygorystycznie.

Wybór rat równych jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących jasną sytuację finansową każdego miesiąca, ponieważ jak sama nazwa wskazuje wszystkie raty są jednakowej wielkości. Minusem takiego rozwiązania jest zwiększona kwota odsetek w stosunku do rat malejących. Wybierając raty malejące musimy się liczyć ze zwiększonym obciążeniem budżetu domowego na początku kredytu mieszkaniowego. Dodatkowo raty malejące niejako obniżają naszą zdolność kredytową, jednak biorąc pod uwagę efekt końcowy odsetki od kredytu będą mniejsze niż w przypadku rat równych.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku oraz dostarczenie kompletu dokumentów. Przy czym warto zwrócić uwagę, że lepiej jest od razu dostarczyć wszystkie wymagane papiery, ponieważ znacznie ułatwia to cały proces weryfikacji dokumentacji.

Po weryfikacji dokumentów dostarczonych do banku otrzymujemy odpowiedź czy kredyt hipoteczny zostanie nam przyznany czy też decyzja będzie negatywna. Jeśli odpowiedź jest pozytywna to pozostaje podpisanie umowy kredytowej. Należy spokojnie i bez pośpiechu przeczytać wszystkie warunki umowy ze szczególnym uwzględnieniem istotnych parametrów kredytu takich jak kwota udzielonego kredytu, czas trwania umowy czy dane osobowe.

Ostatnim elementem jest uruchomienie kredytu. Polega to na spełnieniu odpowiednich wymogów instytucji udzielającej kredyt mieszkaniowy np. może to być podpisanie aktu notarialnego. Pozostaje jeszcze wpis do Księgi Wieczystej i bank powinien wypłacić kredyt, co następuje w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz