Jak płacić za zakupy za granicą?

Wakacje to okres wzmożonych wyjazdów, głównie zagranicznych. W jaki sposób dokonywać płatności za towary/usługi poza granicami? Czy warto ufać kartom kredytowym czy może lepiej zabezpieczyć się w odpowiednią ilość gotówki?

Karty płatnicze posiada większość osób, które korzystają z rachunków osobistych. Plastiki wykorzystujemy coraz chętniej, bo jest to szybka i wygodna metoda dokonywania wszelkich płatności. Karty zabieramy również na wakacje, w tym zagraniczne, chociaż używa ich zaledwie ok. 40% podróżnych. Świadome korzystanie z kart jest bezpieczne. Należy poznać jedynie opłaty (głównie dotyczy przewalutowania i dodatkowe opłaty przy wypłacie gotówki z bankomatu zagranicą) i pułapki korzystania z takich płatności w różnych krajach.

Zaletą jest przede wszystkim możliwość korzystania z chargebacku. Ma to znaczenie w przypadku nieudanych transakcji, np. otrzymania niezgodnego z opisem towaru, pobrania nienależnych opłat itp. Warto zapłacić kartą za wycieczkę w biurze podróży – w przypadku niezgodności, obniżonego standardu pokoju itd. na podstawie chargeback możemy dochodzić swoich praw i w razie nieuwzględnienia reklamacji odzyskać część pieniędzy dzięki tej opcji.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Odpowiedzialność to kolejna zaleta dokonywania płatności kartą w przypadku np. Jej kradzieży i wykorzystania przez osoby niepowołane. Jeśli zostanie nam skradziona gotówka nie ma szans na jej odzyskanie. Płatności dokonane kartą bez naszej zgody gwarantują nam zabezpieczenie. W przypadku kradzieży karty za płatności zbliżeniowe odpowiadamy do 50 euro, a płatności stykowe 150 euro.

Jakie płatności zatem wybrać na zagranicznym urlopie?

Należy zastanowić się, ile pieniędzy mamy zamiar wydać. Od tego z kolei uzależnijmy ilość posiadanej gotówki. Korzystając na wakacjach z karty warto wyłączyć opcję płatności zbliżeniowych – zabezpieczenie transakcji kodem PIN utrudni zadanie złodziejowi i zabezpieczy nasze środki na rachunku. Można pokusić się o zmianę dotychczasowych limitów na karcie i zapewnienie jedynie takich środków na rachunku, jakie mamy zamiar wykorzystać.