Jak oszczędzać, aby naprawdę zaoszczędzić?

W czasach kryzysu, gdy wszystko drożeje warto pomyśleć o oszczędzaniu. Dużą część pieniędzy wydajemy bezmyślnie, nawet nie próbując oszczędzać. A przecież wystarczy tylko się zastanowić i przemyśleć domowy budżet. Na początek dobrze wziąć kartkę i długopis i zrobić spis rzeczy niezbędnych… a potem połowę wykreślić. Tak, właśnie tak. To co wydaje nam się konieczne, wcale nie musi takim być.

I. Zakupy

Warto przemyśleć listę zakupów. Czy koniecznie musimy wybierać najdroższe produkty? Często ludzie kupują dane produkty z przyzwyczajenia, albo sugerując się reklamami. Dobrze posprawdzać ceny. Prawdopodobnie znajdziemy dużo tańsze, a równie dobre jakościowo produkty w sieciach takich jak Tesco czy Biedronka. Różnią się tylko etykietą i nazwą. Przedziały cenowe w poszczególnych sklepach mogą być znaczące, więc należy sprawdzić gdzie co jest najtańsze. Spacer pomiędzy dwoma, trzema supermarketami dobrze ci zrobi, a zaoszczędzisz kilka złotych. Zadaj sobie pytanie czy wszystko co kupujesz jest ci niezbędne. Może odpuścić danego dnia jakieś słodycze, a następnego coś innego? Twoja figura tylko na tym zyska. Nie potrzebujesz czternastej pary butów, ani tej bluzeczki w której się zakochałaś od pierwszego wejrzenia. Panom jedno piwo i paczka papierosów mniej również dobrze zrobi. Załatwiaj wiele spraw naraz. Pozwoli to zaoszczędzić czas i wydasz mniej na bilety czy paliwo. Rób zakupy wtedy gdy coś potrzebujesz, a nie dla zabicia czasu. Taka postawa niestety sprzyja kupowaniu niepotrzebnych rzeczy. Ubrania i sprzęt sportowy kupuj po sezonie, wtedy zawsze ceny spadają. Nie daj się wciągnąć w świąteczne promocje, większość z nich to naciąganie klientów. W prezenty zaopatruj się z dużym wyprzedzeniem.

II. Internet

Warto robić zakupy przez Internet, szczególnie sprzętu elektronicznego, lub hurtowo drobniejszych sprawunków. Przy zamawianiu powyżej danej kwoty często za przesyłkę nic nie płacisz, a nawet jeśli to tylko raz. Istnieją porównywarki cen np. Ceneo, gdzie można sprawdzić w którym sklepie dany artykuł jest najtańszy.

III. Samochód

Posiadanie samochodu jest wygodne, ale nie ulega wątpliwości, że to skarbonka bez dna. Jeśli do pracy dojeżdżasz autem, może ktoś z twojego sąsiedztwa również jeździ w tamtym kierunku. Za granicą popularny jest carpooling, czyli wspólne dojazdy do pracy. Komunikacja miejska także jest bardzo wygodnym środkiem transportu i można wiele zaoszczędzić. Zrób sobie spacer wybierając się do miasta, bo czy naprawdę koniecznie musisz wszędzie jeździć?

IV. Naprawiaj, nie wyrzucaj

W dzisiejszych czasach często sprzęt, ubrania i inne rzeczy traktuje się jako jednorazowe. A to błąd. Jeśli coś się zepsuło, można to z łatwością naprawić. Ubranie oddać do krawcowej, buty do szewca, a komputer do serwisu. Nie musisz wymieniać telefonu co pół roku, ani podążać za najnowszymi trendami, bo „sprzęt trzeciej generacji jest już nie modny i teraz liczy się tylko czwarta generacja”.

KONTAKT Z EKSPERTEM

V. Porównuj oferty

Nie wierz w to co mówią ci przedstawiciele handlowi. Oni mają interes, żeby upchnąć ci towar. Na własną rękę sprawdź, czy oferta, którą ci przedstawili jest rzeczywiście najlepsza. Być może okaże się, że u konkurencji więcej oszczędzisz. Dotyczy to wszystkiego – od ofert bankowych, poprzez ubezpieczenia, wszelkiego rodzaju abonamenty, na towarach użytkowych kończąc.

VI. Oszczędzaj media

Woda, prąd, gaz – to wszystko generuje ogromne koszty. A wystarczy gasić światło wychodząc z pokoju, zakręcać wodę i nie nalewać pełnej wanny do kąpieli, uważnie dysponować gazem i nie gotować całego czajnika wody na jedną szklankę herbaty. Wyciągać ładowarki z gniazdka, gdy nie podłączone jest żadne urządzenie, oraz nie pozostawiać telewizora ani komputera w trybie Stand-By.

To garść prostych porad, które powinny być dla każdego oczywiste, ale jak się okazuje w życiu codziennym wcale takie nie są. Warto więc zastanowić się nad tym jak jeszcze można oszczędzić kilka groszy, bo może się okazać, że po roku rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, zbierzesz na koncie ładną sumkę, a wtedy docenisz swój wysiłek.