Jak i w co inwestować?

Na rynku dostępne są niezliczone oferty inwestycyjne. Jedne obiecują wysoki stopień zwrotu, inne znacznie niższy, lecz za to pewniejszy. Które z nich rzeczywiście można uznać za bezpieczne, a które za ryzykowne?

NIERUCHOMOŚĆI

Zakup mieszkania wciąż uchodzi za najbardziej bezpieczną formę lokaty kapitału. Jednak nie jest to już takie oczywiste. Sytuację w tym sektorze kształtuje kilka czynników. Przede wszystkim ceny mieszkań są dziś stosunkowo niskie i raczej nie należy oczekiwać podwyżek. Niemniej coraz trudniej będzie o kredyt na ten cel. Prognozuje się, iż banki utrudnią dostęp do kredytów m.in. poprzez zmniejszenie horyzontu kredytu tylko do 25 lat. Ponadto zaś konieczne będą wyższe wkłady własne. W rezultacie coraz mniej osób stać będzie na mieszkanie. W związku z tym wszyscy, którzy nie muszą sięgać po kredyt, mają jeszcze sporo czasu na przemyślenie tej inwestycji. Oczywiście po zakupie zawsze można wynająć nieruchomość i z tym nie powinno być problemu, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich.

LOKATY

Czy warto lokować pieniądze w banku? Tak, o ile mamy w dyspozycji większą gotówkę, lokata ma codzienną kapitalizację odsetek i nie musimy płacić tzw. podatku Belki. Obecna sytuacja na rynku lokat podpowiada, aby depozyty bankowe składać na krótsze terminy, ale przy wysokim oprocentowaniu. Niestety nie należy raczej liczyć na lokaty z tak dużymi, jak do niedawna, odsetkami w skali roku, czyli na poziomie nawet 8 procent.

OBLIGACJE

Teoretycznie stary i sprawdzony sposób na rozsądną inwestycję. Lecz tutaj możemy się spotkać z dużymi dysproporcjami. Rząd zwykle płaci więcej instytucjom finansowym oraz inwestorom niż klientom detalicznym. Szarego obywatela oferta obligacji raczej nie skusi.

AKCJE

Na to, czego się spodziewać po inwestycjach w akcje poszczególnych podmiotów gospodarczych, wpływa ogólna sytuacja na rynku. Zwłaszcza powtarzające się w mediach ryzyko rozpadu strefy EURO. Z pewnością dobrym pomysłem jest zakup firm funkcjonujących w stosunkowo bezpiecznych branżach, jak choćby szeroko pojętej konsumpcyjnej czy też farmaceutycznej. Zwiększenie zysków będzie również możliwe przy pokaźnych dywidendach. Wystarczy sprawdzić ofertę firm z GPW.

KONTAKT Z EKSPERTEM

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

W tym przypadku sytuacja poprawia się w porównaniu do np. 2011 roku. Po pierwsze, rosną przychody towarzystw funduszy inwestycyjnych. Po drugie, zwiększa się ogólna wartość aktywów zarządzanych przez te towarzystwa. Poza tym rośnie też liczba samych funduszy. To ożywienie dobrze rokuje dla osób, które gotowe są na tę formę inwestycji. Warto więc o tym pomyśleć.

INWESTYCJE W SUROWCE

Nie wszystko złoto, co się świeci. Ale inwestycje w prawdziwe złoto zwykle się opłacają. Aczkolwiek równie atrakcyjnie, a czasem nawet lepiej, prezentuje się srebro. Inwestując jednak w kruszce, należy mieć na uwadze fakt, że atrakcyjność takich inwestycji uzależniona jest także od waluty, w jakiej płacimy. Lepiej kupować na rynkach zagranicznych, nie płacąc w złotówkach.