Ile dni urlopu przysługuje po studiach?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik w Polsce posiada prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Wielkość tego urlopu determinowana jest przez staż pracy osoby zatrudnionej. Wymiar podstawowy urlopu to 20 dni dla osób, które pracują krócej niż 10 lat. Jeżeli jednak staż pracy osoby przekroczy 10 lat, wymiar urlopu zwiększa się do 26 dni.

Okres nauki a staż urlopowy

W przypadku absolwentów studiów wyższych, zalicza się im 8 lat stażu urlopowego. Co to dokładnie oznacza? Absolwent, który ukończył studia wyższe i rozpocznie pracę, od razu będzie miał prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które uwzględnia lata ciężkiej nauki na studiach. Dopiero po przepracowaniu dodatkowych 10 lat (łącznie z wcześniej zaliczonymi 8 latami nauki) pracownik nabywa prawo do 26 dni urlopu.

Sytuacja osób pracujących w niepełnym wymiarze

Istotne jest również to, że osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy także mają prawo do 20 dni urlopu. W ich przypadku jednak liczba dni urlopu jest proporcjonalnie pomniejszana w zależności od wymiaru zatrudnienia.

Praca w trakcie studiów magisterskich

Niektórzy absolwenci decydują się na kontynuowanie nauki na studiach magisterskich i jednoczesne podjęcie pracy. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na to, że rozpoczęcie studiów w trakcie zatrudnienia może wpłynąć na wymiar przysługującego urlopu. Na przykład, osoba kończąca studia magisterskie ma prawo do wykorzystania 20 dni urlopu do końca roku, w którym nabyła to prawo.

Podsumowanie

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracownika w Polsce. Absolwenci studiów wyższych mają przywilej zaliczenia 8 lat stażu urlopowego, co daje im prawo do 20 dni urlopu od początku kariery zawodowej. Warto być świadomym tych regulacji i korzystać z przysługujących praw, zwłaszcza na początku drogi zawodowej.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz