Polacy coraz częściej myślą o oszczędzaniu na przyszłość. Z uwagi na brak dostatecznej wiedzy na temat finansów i inwestowania większość wybiera bezpieczne, tradycyjne lokaty. Popularne staje się także nieco bardziej ryzykowne inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Jaka metoda pomnażania wolnych środków jest bardziej opłacalna? Oba produkty działają na innych zasadach.
Lokaty długoterminowe, bo w takie najczęściej inwestujemy, to umowa między bankiem, a klientem polegająca na tym, że na określony czas procent oferowany przez bank klient lokuje swoje oszczędności, a po upływie oznaczonego czasu bank wypłaca wkład wraz z należnymi odsetkami.
Fundusz inwestycyjny to inwestowanie wraz z innymi uczestnikami funduszu. Polega w skrócie na zakupie jednostek, za ustalona kwotę i także na ustalony czas. Funduszy na rynku dostępnych jest kilka, podstawowy podział to fundusze otwarte i zamknięte. Różni je ryzyko i ewentualne możliwe poniesienie strat przez inwestujących.
Lokaty fundusze to zupełnie inne produkty inwestycyjne. Przed wyborem warto zapoznać się z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść. W odniesieniu do lokat klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych np. z otwarciem rachunku. Ewentualne koszty wiążą się zwykle z zerwaniem lokaty i wypłata środków przed upływem terminu zapadalności. Wówczas klient nie otrzyma odsetek. Fundusze mogą wymagać wpłaty opłat manipulacyjnych przez klienta.
A co z ryzykiem?
Lokaty są bardzo bezpiecznym, aczkolwiek mało zyskownym produktem inwestycyjnym. Obecnie raczej trudno o lokatę, w której oprocentowanie przekracza 4 % w stosunku rocznym. Niemniej bezpieczeństwo staje się głównym argumentem inwestujących w ten sposób. Zysk niewielki, ale pewny. Nad bezpieczeństwem środków na lokacie piecze sprawuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusze są zdecydowanie bardziej obarczone ryzykiem. Zarobki inwestora zależne są od tego, jak mają się w danym czasie rynki finansowe i w jakie produkty i jak fundusz inwestuje. Nieprzewidziane zawirowania czy kryzysy nie tylko pozbawić mogą inwestujących zarobku, ale narazić nawet na straty.
Zyski – tu fundusze mogą przynieść wiele więcej zysku, niż tradycyjna lokata. Oczywiście, jeśli sytuacja rynkowa będzie korzystna. Na lokacie zarobić można niewiele, ale, jak już wspomniano, zysk jest pewny i przewidywalny (przy stałej stopie procentowej).
Fundusze mają jeszcze jedną przewagę nad lokatami. Mianowicie dostępność środków. Na lokatach długoterminowych środki zamrażane są na określony czas, a ich wypłata przed terminem owszem jest możliwa, ale bez naliczonych odsetek. Fundusz to możliwość wycofania inwestycji w każdej chwili, za darmo. Wypłacamy tyle, ile do danego momentu zarobiliśmy (wykupujemy jednostki uczestnictwa).
Ważne są również wstępne nakłady na obie inwestycje. Na lokatach zwykle wymagana jest wpłata minimalna ok. 500 zł. Fundusze inwestycyjne pozwalają rozpocząć grę nawet od 100 zł. Biorąc pod uwagę powyższe trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wybrać lokatę, czy fundusze inwestycyjne. Lokata to świetna opcja dla bojących się ryzyka i strat. Fundusze pozwalają pomnożyć środki znacznie bardziej, niż na lokacie, choć to działania obarczone większym prawdopodobieństwem straty, lub braku zarobku. To, ile chcemy zainwestować, na jak długi i z jakim skutkiem powinno Stanowic podstawę wyboru jednego z tych produktów.
Te porównania mogą Cię także zainteresować:
– lokaty bankowe porównanie marzec 2021
– kredyty hipoteczne porównanie marzec 2021
– kredyty gotówkowe porównanie marzec 2021
– kredyty samochodowe porównanie marzec 2021