Większość z nas z pewnością znalazła się kiedyś w sytuacji kryzysowej, kiedy brakowało nam pieniędzy lub niespodziewane wydatki spowodowały, iż domowy budżet okazał się niewystarczający. Jeszcze kilka lat temu w tym wypadku, najprawdopodobniej zdecydowalibyśmy się pożyczyć pieniądze od rodziny, dziś kredyt stał się powszechnym sposobem finansowania wydatków.
Niestety kredyt to bardzo często jedyne wyjście, aby móc zrealizować swoje marzenia dotyczące posiadania własnego mieszkania czy samochodu. Jeżeli zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych rzeczach.
Pożyczka czy kredyt?
Osoby, które nigdy nie pożyczały pieniędzy bardzo często mylą pojęcia pożyczki i kredytu. O kredycie można mówić wtedy, gdy udziela go bank lub SKOK, zazwyczaj musimy określić, na jaki cel chcemy przeznaczyć pieniądze. Pożyczki są udzielane natomiast przez firmy poza bankowe, agencje pożyczkowe lub osoby prywatne.
Składanie wniosków kredytowych w wielu bankach
Jeżeli staramy się o kredyt, nie powinniśmy składać zbyt wielu wniosków, najlepiej ograniczyć się do 2-3 banków. Kredyt przyznawany jest między innymi na podstawie raportów o kliencie dostarczanych przez BIK, znajdują się tam również informacje o tym ile razy wnioskowaliśmy o finansowanie. Jeżeli składaliśmy kilkanaście wniosków w różnych bankach, może zadziałać to na naszą niekorzyść.
Koszty dodatkowe w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego
Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będziemy musieli posiadać minimum 10% wkładu własnego. Oczywiście na tym opłaty się nie kończą, pamiętajmy, że będziemy musieli ponieść również koszty z tytułu wyceny nieruchomości, czynności notariusza, założenia księgi wieczystej oraz prowizji dla biura nieruchomości.
Oferty pakietowe – to nie zawsze się opłaca
Banki bardzo często proponują oferty pakietowe z kartą debetową czy ubezpieczeniem na życie, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjnym rozwiązaniem. Niestety, nawet jeżeli uda się nam się zaoszczędzić i dostaniemy lepsze warunki kredytowania, może okazać się, że różnica wyrówna się po dokonaniu opłat za produkty dodatkowe. Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: opłaty miesięczne za obsługę konta i wydanie karty debetowej, warto dowiedzieć się ile transakcji miesięcznie należy wykonać kartą kredytową, aby koszty ograniczyć do minimum, czy ile zapłacimy za cały okres posiadania polisy.