Wydawać by się mogło, że planowanie budżetu i wspólne wydatki stają się po zalegalizowaniu związku łatwiejsze, jeśli wynagrodzenia partnerów trafiają na jedno konto bankowe. Niestety nie zawsze to jest dobre rozwiązanie. Zatem pozostać przy osobnych rachunkach, czy założyć wspólne konto?
Najczęściej żyjąc w związku wygodniej korzystać z jednego konta bankowego. Oczywiście każdy uprawniony powinien posiadać swoją kartę płatniczą – tak jest wygodniej. To, ile miesięcznie będzie każdy wpłacał na ten rachunek zależy od wielu sytuacji no i relacji między posiadaczami. Głównie od zarobków, umówionej kwoty przeznaczanej przez każdą osobę na opłaty i wspólne wydatki oraz przyzwyczajeń i skłonności do chociażby rozrzutności stron. W sytuacji wyrównanych poborów kwota przeznaczana na wspólne życie może być jednakowa. Warto zostawić kilkaset złotych na własne wydatki każdego z partnerów. Pod uwagę warto brać dotychczasowe długi. Zwykle najbezpieczniej jest spłacać je indywidualnie, bez obciążania drugiej osoby.
To, jak trzeba rozporządzać wspólnymi pieniędzmi pozostaje kwestia ustaleń każdego z nas. W zależności od poziomu zaufania, jakim darzymy druga osobę, od dotychczasowych przyzwyczajeń i kompromisów, od potrzeb, możliwości i wielu innych kwestii. Jednak decydując się na wspólne Zycie warto ponosić wszelkie koszta wspólnie, ale i oszczędzać wspólnie. Cel warto postawić sobie razem i z miesiąca na miesiąc zbliżać się do realizacji. Oczywiście w zależności od możliwości oszczędności mogą wynosić kilkadziesiąt, kilkaset czy parę tysięcy złotych – każda kwota ma sens. Fajnym pomysłem może być subkonto w ramach wspólnego rachunku.
Wspólne konto nie musi oznaczać dodatkowych opłat. Na rynku jest sporo takich produktów, które nie kosztują prawie nic, o ile wypełnimy kilka warunków (np. dokonujemy przelewów, wypłat, płatności bezgotówkowych). Istnieje też szereg programów, dzięki którym na takim koncie można dodatkowo zyskać (chociażby moneyback). Warto poznać regulamin rachunku i możliwości jego posiadania.
Te porównania mogą Cię także zainteresować:
– lokaty bankowe porównanie luty 2019
– kredyty hipoteczne porównanie luty 2019
– kredyty gotówkowe porównanie luty 2019
– kredyty samochodowe porównanie luty 2019