Każdy kto ma oszczędności, z pewnością zastanawiał się, gdzie najlepiej je ulokować, aby zarobić. Inwestowanie pieniędzy nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać, potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. Gdzie ulokować pieniądze, aby nie stracić?
W pierwszej kolejności, powinniśmy się zastanowić, jakie jesteśmy w stanie podjąć ryzyko. Zasada jest prosta, im więcej ryzykujemy, tym większe zyski z inwestycji możemy osiągnąć, ale równie dużo możemy stracić. W tej kwestii w zasadzie wszystko zależy od nas.
Lokata
Lokata, to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy. Decydując się na takie rozwiązanie nie możemy, jednak liczyć na wysokie zyski, nawet, jeżeli będziemy trzymać na lokacie swoje oszczędności przez kilka lat. Ponieważ obecnie stopy procentowe NBP kształtują się na niskim poziomie, niewiele osób decyduje się na taki sposób lokowania oszczędności. Tak czy inaczej, jest to dobry sposób ochrony przed inflacją.
Konto oszczędnościowe
Innym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, które ma podobne oprocentowanie do lokat, z tą różnicą, że cały czas mamy dostęp do swoich oszczędności i w każdej chwili możemy z nich skorzystać. Oczywiście nie o to chodzi, żeby wydawać zaoszczędzone pieniądze, dlatego opłaty za przelewy i limity kwotowe, skutecznie zniechęcają do korzystania ze zgromadzonych środków. Konto oszczędnościowe, to dobre rozwiązanie w sytuacjach kryzysowych, kiedy nagle potrzebujemy gotówki. Decydując się na taką formę lokowania pieniędzy, najlepiej wybierać spośród kont darmowych z jak najwyższym oprocentowaniem.
Obligacje rządowe
Oprócz lokat i kont oszczędnościowych, można rozważyć również inwestycję w obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, chociaż w tym wypadku zysk również nie będzie zbyt wysoki. Obecnie prowadzona jest sprzedaż:
– 2-letnich oszczędnościowych obligacji ze stałym oprocentowaniem – 2%,
– 3-letnich oszczędnościowych ze zmiennym oprocentowaniem – 2,1%,
– 4-letnich obligacji indeksowanych – 2,3%,
– 10-letnich emerytalnych obligacje indeksowanych – 2,5%.
Nie pozostaje nic innego, jak skontaktować się z ekspertem finansowym i wybrać najlepszą strategię 🙂
Te porównania mogą Cię także zainteresować:
– lokaty bankowe porównanie kwiecień 2021
– kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2021
– kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2021
– kredyty samochodowe porównanie kwiecień 2021